تبلیغات
زیست شناسی - موشهایی که خودکشی می کنند
 
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : علی شوندی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
به این وبلاگ چه نمره ای می دید؟جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
از اینجا آنلاین با من صحبت کنید

Powered by WebGozar

زیست شناسی
آیا “ موش قطبی “ را می شناسید ؟ این موش كه در “ سوئد “ و “ نروژ “ زندگی می كند ، به موش خانگی شباهت دارد . موش قطبی ، مانند موش معمولی خانگی ، از جویدن و بریدن لذت می برد . از هر چه دستش می آید ، مقدار كمی را می خورد و بقیه را نیز جویده و ریز ریز می كند و غیرقابل استفاده می سازد . موش قطبی در زیر زمین لانه می سازد و به سرعت زاد و ولد می كند . این موش به مزارع غلات و حبوبات آسیب زیادی وارد می كند .

اما آنچه كه انسان را به شگفتی وا می دارد، خودكشی دسته جمعی این موشها هر چند سال یك بار است ! آری تقریبا هر 11 سال یك بار ، وقتی كه شمار این موشها از حد معینی زیادتر شد ، ناگهان موشهای قطبی همه جا از لانه های خود بیرون می آیند و به سمت غرب شروع به حركت می كنند . در مبدا حركت ، تعداد آنها خیلی قابل توجه نیست ، ولی چند كیلومتر آن طرف تر به سیل خروشانی تبدیل می شوند كه عرضش به كیلومترها می رسد . آنها سطح زمین را در این مسیر كلا می پوشانند و مانند یك فرش خرمایی رنگ متحرك ، همه جا را فرا می گیرند . آنها هنگام عبور از مزارع و جنگلها و باغها و شهرها همه چیز را می خورند و همه جا را به ویرانه ای تبدیل می كنند . هر چند كه تعدادی از آنها توسط پرندگان و جانوران مختلف شكار می شوند ، و یا زیر چرخ اتومبیل ها له می شوند ، ولی تعدادشان به قدری زیاد است كه این تلفات به حساب نمی آیند .
سرانجام ، این همه موش با عبور از هرگونه موانع سرراه ، خود را به اقیانوس می رسانند . شگفت آورتر این است كه پس از رسیدن به دریا ، بی مهابا خود را به آب می زنند و در آن پیش می روند ، تا آنجا كه غرق شوند ویا طعمه ی جانوران دریایی گردند ، تا كره ی زمین از وجود آنها و لطمه هایی كه به طبیعت وارد می سازند ، آسوده شود . ولی این را نیز یادآور می شویم كه تعداد كمی نیز از این موشها در مبداء باقی می مانند ، تا نسل آنها منقرض نشود !

كسی نمی داند دلیل این خودكشی دسته جمعی موشهای قطبی چیست ؟ برخی از زیست شناسان ، دلیل خودكشی آنها را این گونه بیان می كنند كه وقتی آنها پی می برند كه بیش از اندازه زیاد شده اند ، و مواد غذایی به اندازه كافی در دسترس ندارند ، به طور غریزی خود را به كشتن می دهند ، تا برای بقیه امكان زندگی باشد ! شاید دلایل دیگری نیز وجود داشته باشد كه بشر هنوز قادربه كشف آنها نشده است ، ولی آنچه مسلم است ، اگر موشهای قطبی این فداكاری را نمی كردند ، در مدت یك قرن ، آنها همه جای خشكیهای زمین را فرا می گرفتند و حتی یك وجب جای خالی برای انسان باقی نمی گذاشتند .

نوع مطلب :
برچسب ها :


دوشنبه 7 بهمن 1392 :: نویسنده : علی شوندی


 
نام و نام خانوادگی :
ایمیل:
شماره تماس :
آدرس سایت :
نام شهر شما :
نحوه ی آشنایی شما با ما :
عنوان پیغام:
پیغام :

ابزار تماس با ما
داغ کن - کلوب دات کام