تبلیغات
زیست شناسی - چرا پرندگان ماده بی وفایند
 
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : علی شوندی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
به این وبلاگ چه نمره ای می دید؟جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
از اینجا آنلاین با من صحبت کنید

Powered by WebGozar

زیست شناسی
دانشمندان در آخرین مطالعات خود دریافتند پرندگان ماده شاید تمامی عمرشان از لحاظ اجتماعی با یک پرنده نر مرتبط باشند اما هرگز به یک جفت وفادار نخواهند ماند.

این محققان مدعی اند که بیش از 70 درصد تخم ‎های گذاشته شده در تعدادی از لانه ها حاصل لقاح با پرنده نر غریبه و نه پرنده نر و اولین ساکن و محافظت کننده لانه بوده است.

این امر برای پرندگان ماده دو مزیت به دنبال دارد: نخست تنوع ژنتیکی بیشتر در میان جوجه ها و بنابراین مقاومت بیشتر در مقابل بیماری و دوم این که جفت نر آن ها پشتیبانی لانه را صورت می دهد بدون این که بداند جوجه ها در واقع به خودش تعلق ندارند.

به گفته محققان دانشگاه ایست آنگلیا، چکاوک های ماده ساکن جزیره سیشل ترجیح می دهند که تخم هایشان نتیجه لقاح با یک پرنده نر و نه جفت اجتماعی شان باشد.

آنها نمونه های دی ان ای 97 درصد چکاوک های ساکن جزیره کوچک کازین واقع در سیشل را گرفتند تا عادات جفت گیری آنها را بررسی کنند.

این دانشمندان سپس به مدت 10 سال بر سرنوشت 160 پرنده که بین سال های 1997 و 1999 تخم گذاشته بودند، نظارت کردند و دریافتند که 40 درصد نوزادان از لقاح پرنده ماده با یک پرنده نر غریبه و نه جفت خود مادر حاصل شده بودند.

مطالعه دیگر در دانشگاه ملبورن استرالیا و دانشگاه گورینگن هلند بر روی یک هزار و 732 تخم نشان داد که پرندگان مادر به جوجه های نامشروعشان آغاز زندگی بهتری ارائه می دهند زیرا جوجه های پرنده نر غربیه را زودتر از جوجه های جفت نر خود به دنیا می آورند.

این امر این جوجه ها را طی آن بازه زمانی اولیه قویتر می کند و این موضوع برای مابقی عمرشان امتیاز بزرگی به شمار می آید.

نوع مطلب :
برچسب ها :


سه شنبه 10 اردیبهشت 1392 :: نویسنده : علی شوندی


 
نام و نام خانوادگی :
ایمیل:
شماره تماس :
آدرس سایت :
نام شهر شما :
نحوه ی آشنایی شما با ما :
عنوان پیغام:
پیغام :

ابزار تماس با ما
داغ کن - کلوب دات کام