تبلیغات
زیست شناسی - شباهت‌های مغز انسان و مرغ
 
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : علی شوندی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
به این وبلاگ چه نمره ای می دید؟جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
از اینجا آنلاین با من صحبت کنید

Powered by WebGozar

زیست شناسی
پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا موفق به کشف شباهت‌های تازه‌ای میان مغز انسان و مرغ شدند.

برای بیش از یک سده، عصب شناسان اعتقاد داشتند که مغز انسان و سایر پستانداران با مغز دیگر حیوانات مانند پرندگان، متفاوت است.

این اعتقاد تا حدی بر ساختار فیزیکی مشخص و آشکار قشر تازه مخ - ناحیه‌ای از مغز که عهده‌دار رفتارهای شناختی پیچیده است - بنا شده بود. با این حال، مطالعه تازه‌ای توسط پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا در سان دیگو و دانشکده پزشکی سان دیگو نشان داد مشابه ناحیه‌ای در مغز مرغان که عهده‌دار تحلیل درون داده‌های شنیداری است در پستانداران هم ساخته شده است.

هاروی جی. کارتن، پزشک و استاد بخش علوم اعصاب دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا در سان دیگو و محقق اصلی این مطالعه در مورد یافته جدید گفت: « شاید این یافته پایان ادعای منحصر به فرد بودن پستانداران باشد».

برای مدت‌های طولانی فرض این بود که مغز پستانداران در مقایسه با سایر حیوانات بسیار بیشتر متحول شده و توسعه یافته است.

این پیش فرض تا اندازه‌ای بر این پایه استوار بود که پیش مغز و قشر تازه مخ - بخشی از لایه برونی مغز که در آن عملکردهای شناختی پیچیده متمرکز است - در پستانداران ساختار متمایزی دارد.

به طور مشخص، قشر تازه مخ پستانداران لایه‌هایی از سلول‌های ورقه‌ای دارد. این سلول‌های ورقه‌ای به وسیله ستون‌هایی از سلول‌های دیگر که پرتووار منظم شده‌اند، به هم متصل هستند و بخش مدول‌های عملکردی را تشکیل می‌دهند که با انواع سلول‌های عصبی و اتصال‌های ویژه مشخص شده‌اند.

گفتنی است، مطالعات اولیه از مناطق قرینه در مغز غیرپستانداران ترتیب‌های مشابهی را نشان نداده بود، همین مساله موجب پیدایی این فرض شد که سلول‌ها و مدارهای قشر تازه مخ در پستانداران، طبیعتی منفرد دارد.

نوع مطلب :
برچسب ها :


سه شنبه 18 مهر 1391 :: نویسنده : علی شوندی


 
نام و نام خانوادگی :
ایمیل:
شماره تماس :
آدرس سایت :
نام شهر شما :
نحوه ی آشنایی شما با ما :
عنوان پیغام:
پیغام :

ابزار تماس با ما
داغ کن - کلوب دات کام