تبلیغات
زیست شناسی - ماهی‌های رفتگر با بی ادبها برخورد می‌کنند
 
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : علی شوندی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
به این وبلاگ چه نمره ای می دید؟جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
از اینجا آنلاین با من صحبت کنید

Powered by WebGozar

زیست شناسی
جانورشناسان انجمن جانورشناسی لندن اعلام کردند: ماهی های رفتگر نر در صورتی که شاهد گزیده شدن مشتریان خود توسط ماهی های رفتگر ماده باشند با آنها برخورد کرده و گاه آنها را از محیط کار اخراج می کنند.

 

ماهی ها با وجود اینکه در زیر آب دریا غذای می خورند اما آداب مرتبط با آن را مشابه انسانها رعایت می کنند. 

بر اساس مطالعات جدید، گروهی از ماهی ها از گونه ای خاص، زمانی که در هنگام صرف غذا با بدرفتاری ماهی های هم گروهی خود مواجه می شوند آنها را تنبیه می کنند در حالی که شاید این بدرفتاری تاثیر ناخوشایندی بر روی دیگر ماهی ها نداشته باشد. زیست شناسان این رفتار ماهی ها را به نوعی رفتار اجتماعی انسانی که به مجازات شخص ثالث شهرت دارد تشبیه می کنند.

ماهی های 'لابروید دیمیدیاتوس' از گونه های ماهی های پاک کننده یا رفتگر به شمار می روند. نام این ماهی ها از این رو به این شکل انتخاب شده است که این ماهی ها با زدودن انگلهای کوچک محیط زیست ماهی های دیگر را تمیز می کنند. در حالی که مشتریان ماهی های رفتگر از اینکه بدنشان از شر انگلها پاک می شود بسیار خوشحال هستند در صورتی که بخشی از لایه مخاطی بدن آنها توسط ماهی های رفتگر گزیده شود ناراحت شده و از رفتگران فرار می کنند.

محققان در انجمن جانورشناسی لندن این معمای دریایی را در لابراتوار شبیه سازی کردند و دریافتند ماهی های رفتگر نر در صورتی که ماهی های ماده، بدن مشتریان خود را بگزند آنها را تنبیه کرده و حتی گاهی از محیط کار اخراج می کنند. زمانی که این ماهی ها مورد سرزنش و یا اخراج قرار بگیرند احتمال تکرار این فرایند توسط آنها یا دیگر ماهی ها کاهش پیدا خواهد کرد.

در حالی که رفتار ماهی های نر به گونه ای نوع دوستانه به نظر می رسد به گفته نیکولا ریحانی جانورشناس این پروژه  ماهی های نر با این کار در واقع تنها از غذای خود که همان ریز انگلها هستند محافظت می کنند و اهمیتی به گزیده شدن مشتریان خود توسط ماهی های ماده نمی دهند.

بر اساس گزارش لایوساینس، دانشمندان بر این باورند این رفتار تنبیهی در واقع شیوه ای قابل اطمینان برای افزایش منابع غذایی ماهی های رفتگر نر به شمار می رود و رفتاری نوع دوستانه به شمار نمی رود.

نوع مطلب :
برچسب ها :


شنبه 11 شهریور 1391 :: نویسنده : علی شوندی


 
نام و نام خانوادگی :
ایمیل:
شماره تماس :
آدرس سایت :
نام شهر شما :
نحوه ی آشنایی شما با ما :
عنوان پیغام:
پیغام :

ابزار تماس با ما
داغ کن - کلوب دات کام